mk has logged 275 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
Edit this entry  
26
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Edit this entry  
26
Two

Two

2021
×
Edit this entry  
26
The Unholy

The Unholy

2021
×
Edit this entry  
26
Christmas at the Ranch

Christmas at the Ranch

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
A New York Christmas Wedding

A New York Christmas Wedding

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Under the Christmas Tree

Under the Christmas Tree

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Loud House Christmas

A Loud House Christmas

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Catfight

Catfight

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Read the review Edit this entry  
05
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
Edit this entry  
04
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Streams

Love Streams

1984
×
Read the review Edit this entry  
07
CRSHD

CRSHD

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry  
07
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
Edit this entry  
02
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
Read the review Edit this entry  
31
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
Edit this entry  
31
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Read the review Edit this entry  
25
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
Read the review Edit this entry  
24
Russian Doll

Russian Doll

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everything Relative

Everything Relative

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stranger Inside

Stranger Inside

2001
×
Edit this entry  
17
To the Stars

To the Stars

2019
×
Edit this entry  
10
2 In the Bush: A Love Story

2 In the Bush: A Love Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Side Effects

Side Effects

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Love's Lone Flower

Love's Lone Flower

2005
×
Read the review Edit this entry  
19
The Fine Art of Love: Mine Ha-Ha

The Fine Art of Love: Mine Ha-Ha

2005
×
Edit this entry  
16
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
Read the review Edit this entry  
15
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Edit this entry  
07
Vic + Flo Saw a Bear

Vic + Flo Saw a Bear

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chloe

Chloe

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
In Between

In Between

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Morning of Saint Anthony's Day

Morning of Saint Anthony's Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Ema

Ema

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Little Forest: Winter/Spring

Little Forest: Winter/Spring

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Little Forest: Summer/Autumn

Little Forest: Summer/Autumn

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nurse 3-D

Nurse 3-D

2013
×
Read the review Edit this entry