• Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    i only watch marvel movies for women nowadays (hiii rachel weisz and florence pugh)

  • Last Christmas

    Last Christmas

    what the fuck

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    this is my ultimate comfort movie and i love noticing new things with every rewatch <3

  • Gay USA

    Gay USA

    ★★★★½

    i love gay people so much and i love being gay. some of the stories from these strangers were so touching and hopeful. learning about our history and listening to these voices has always helped me embrace myself

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    i have watched a lot of horror movies but this is the ultimate one without a doubt. nothing is more terrifying than a family gathering

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    you can never replace anyone, because everyone is made of such beautiful specific details. like i remember the way your beard has a bit of red in it. and how the sun was making it glow… that morning, right before you left. i remember that, and… i missed it. i’m really crazy, right?

    i rewatch this trilogy often because i can honestly listen to these two talk for hours. before sunset is my favorite because of the way they were…

  • Lovers Rock

    Lovers Rock

    ★★★★

    i couldn't stop thinking about how much i miss being in a room full of people enjoying music and dancing. also this is definitely one of the movies that falls under the category of "nothing really happens but the vibes are excellent"

  • Lovesong

    Lovesong

    ★★★★

    painfully bittersweet - i've been enjoying the theme of love that is shown in glances and gestures. trying to sincerely convey our feelings is a difficult thing to do even when you're in the presence of somebody you've known for so long. sometimes you have to accept the way things happen and look forward to a hopeful future

  • Columbus

    Columbus

    ★★★★½

    i love slow movies, especially when they're about people connecting over passion and memories and little things that can be experienced everyday. listening to the characters bond over architecture inspired me to think about the buildings in my city and do my own research about them too. columbus taught me to pay more attention.

    i think it also captured the feeling of having a hard time leaving a place because you see so much beauty in it & don't want to…

  • Big Eden

    Big Eden

    ★★★★

    bro i love this movie. i adore the nice gay people cinematic universe

  • Wild Nights with Emily

    Wild Nights with Emily

    ★★★★

    i think emily dickinson was a lesbian

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★

    this was... a lot? i genuinely don't know what to say