Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Plan B

Plan B

2021
×
Edit this entry  
29
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Juno

Juno

2007
×
Edit this entry  
08
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
Edit this entry  
26
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Dashing in December

Dashing in December

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Eden

Big Eden

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry