Sort by

Bob has logged 478 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Not of This Earth

Not of This Earth

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Dinosaur Island

Dinosaur Island

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Starcrash

Starcrash

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death Dimension

Death Dimension

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Las Palmas

Las Palmas

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jay and Silent Bob's Super Groovy Cartoon Movie

Jay and Silent Bob's Super Groovy Cartoon Movie

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Altman

Altman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Runaway Nightmare

Runaway Nightmare

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Kinky Coaches and the Pom Pom Pussycats

The Kinky Coaches and the Pom Pom Pussycats

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Slams

The Slams

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
13 Eerie

13 Eerie

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Side of the Moon

The Dark Side of the Moon

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sitting Target

Sitting Target

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jinn

Jinn

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ouija

Ouija

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deadly Eyes

Deadly Eyes

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Better Living Through Chemistry

Better Living Through Chemistry

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hello Ladies: The Movie

Hello Ladies: The Movie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Racquet

Racquet

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Border of Tong

The Border of Tong

1985
×
Read the review Edit this entry  
09
C.C. and Company

C.C. and Company

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Interior. Leather Bar.

Interior. Leather Bar.

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★½
Read the review Edit this entry