Sort by

Bob has logged 386 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Steel and Lace

Steel and Lace

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Celia

Celia

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marquis

Marquis

1989
×
Read the review Edit this entry  
25
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lydia Lunch: The War Is Never Over

Lydia Lunch: The War Is Never Over

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Embryo Hunts in Secret

The Embryo Hunts in Secret

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Peacock King

The Peacock King

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being Natural

Being Natural

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Szamanka

Szamanka

1996
×
Read the review Edit this entry  
11
Cat Sick Blues

Cat Sick Blues

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider

Spider

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Day of the Idiots

Day of the Idiots

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom of the Mall: Eric's Revenge

Phantom of the Mall: Eric's Revenge

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Celestial Being

Celestial Being

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Too Beautiful to Die

Too Beautiful to Die

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Devil Story

Devil Story

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry