Sort by

Bob has logged 364 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Congress

The Congress

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Darkness

Darkness

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tale of Despereaux

The Tale of Despereaux

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
They Came Back

They Came Back

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sabotage

Sabotage

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trade

Trade

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alien Dawn

Alien Dawn

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flying Monkeys

Flying Monkeys

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Korengal

Korengal

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chizuko's Younger Sister

Chizuko's Younger Sister

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mr. Bug Goes to Town

Mr. Bug Goes to Town

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Killers

The Killers

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Yards

The Yards

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Come with the Rain

I Come with the Rain

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mirage

Mirage

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry