jack has logged 73 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rush: Beyond The Lighted Stage

Rush: Beyond The Lighted Stage

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Huey Lewis and the News: Rockpalast Live

Huey Lewis and the News: Rockpalast Live

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
23
Fastball

Fastball

2016
×
Edit this entry  
21
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★
Edit this entry  
09
Kevin Garnett: Anything Is Possible

Kevin Garnett: Anything Is Possible

2021
×
Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
House

House

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
Edit this entry  
31
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
Edit this entry  
31
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Born Into Mafia

Born Into Mafia

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Society

Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
Read the review Edit this entry  
21
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Infested

Infested

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High Tension

High Tension

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
Read the review Edit this entry  
01
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry