Sort by

Bobby has logged 327 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
20
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Repo Jake

Repo Jake

1990
×
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
10
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
On the Second Day of Christmas

On the Second Day of Christmas

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry