Erik has logged 139 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hitman: Agent 47

Hitman: Agent 47

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Ringer

The Ringer

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
16
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
13
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★½
Edit this entry  
01
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
Edit this entry  
01
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry