boardsofcinema has logged 117 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★½
Read prior review Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Edit this entry  
05
Survival Skills

Survival Skills

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Happy People: A Year in the Taiga

Happy People: A Year in the Taiga

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
06
The Oath

The Oath

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
War Room

War Room

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
At Close Range

At Close Range

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hide and Seek

Hide and Seek

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry