• The Green Knight

    ★★★

  • Lamb

    ★★★

  • American Traitor: The Trial of Axis Sally

  • Save Ralph

    ★★★½

  • South Park Vaccination Special

    ★★★★

  • Coming 2 America

    ★½

  • South Park: The Pandemic Special

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Smiling Friends

    ★★★★

  • Survival Skills

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Feels Good Man

    ★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★

  • Parasite

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Hide and Seek

    ★★★

  • Anti-Cinema

    ★★★★

  • The Vast of Night

    ★★★

  • The Oath

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★½

  • Bethany Hamilton: Unstoppable

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★

  • Wildlife

    ★★★

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • Phantom Thread

  • Let There Be Light

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Mary and the Witch's Flower

  • Loving Vincent

  • Good Time

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★½

  • It Comes at Night

    ★★★★

  • Wind River

    ★★★

  • Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

    ★★★½

  • Supersonic

  • A Silent Voice

  • Arrival

  • La La Land

  • Star Trek Beyond

    ★★★

  • My Life as a Zucchini

  • The Girl Without Hands

  • Phantom Boy

  • Steve Jobs

  • War Room

  • Mississippi Grind

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • The End of the Tour

    ★★★★½

  • World of Tomorrow

    ★★★★

  • The Interview

    ★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Book of Christ

    ★★★

  • American Sniper

    ★★½

  • Selma

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★

  • Interesting Ball

    ★★½

  • Too Many Cooks

    ★★★★★

  • Interstellar