Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Natural Selection

Natural Selection

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grandma

Grandma

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wanda

Wanda

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The State I Am In

The State I Am In

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Prison in Twelve Landscapes

The Prison in Twelve Landscapes

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Holler

Holler

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lonestar: Stevie Ray Vaughan 1984-1989

Lonestar: Stevie Ray Vaughan 1984-1989

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Burial of Kojo

The Burial of Kojo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Slaxx

Slaxx

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pixie

Pixie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
In America

In America

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Relic

Relic

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mother

Mother

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Roosevelt

Mr. Roosevelt

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry