Bambi has logged 54 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
LOL

LOL

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Daniel Sloss: X

Daniel Sloss: X

2019
×
Edit this entry  
26
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Thirteen

Thirteen

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
Read the review Edit this entry  
20
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
Edit this entry  
17
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
School Daze

School Daze

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
childish whim.archive

childish whim.archive

×
Read the review Edit this entry  
09
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Read the review Edit this entry  
08
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Marvin's Room

Marvin's Room

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hi, How Are You Daniel Johnston?

Hi, How Are You Daniel Johnston?

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★★
Edit this entry