Bambi has logged 386 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
Edit this entry  
17
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★
Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Paprika

Paprika

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Footloose

Footloose

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sitting

Sitting

2017
×
Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Haider

Haider

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prince - Sign o' the Times

Prince - Sign o' the Times

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Choice Of Weapons: Inspired By Gordon Parks

A Choice Of Weapons: Inspired By Gordon Parks

2021
×
Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
Read the review Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry