Sort by

bmart17 has logged 370 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Snowmen

Doctor Who: The Snowmen

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Corn Chips

Corn Chips

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rescue Dog

Rescue Dog

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Grasshopper and the Ants

The Grasshopper and the Ants

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Polar Trappers

Polar Trappers

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Plausible Impossible

The Plausible Impossible

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Human Voice

Human Voice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
The Cousins

The Cousins

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
That Night's Wife

That Night's Wife

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Little Wolves

Three Little Wolves

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Bad Wolf

The Big Bad Wolf

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Forza Bastia

Forza Bastia

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Evening Classes

Evening Classes

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No End

No End

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry