Sort by

natalie :) has logged 115 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
07
BREAK IT ALL: The History of Rock in Latin America

BREAK IT ALL: The History of Rock in Latin America

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pistol

Pistol

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
We Are the World: The Story Behind the Song

We Are the World: The Story Behind the Song

1985
×
Read the review Edit this entry  
14
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paul Is Dead

Paul Is Dead

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bruce Springsteen: The Promise - The Making of Darkness on the Edge of Town

Bruce Springsteen: The Promise - The Making of Darkness on the Edge of Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
05
She Loves Me

She Loves Me

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Metal Lords

Metal Lords

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Lights, Like Angels, Flying

Lights, Like Angels, Flying

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Remain Seated Please - The Hoot and Chief Story

Remain Seated Please - The Hoot and Chief Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Was Trying to Contact Aliens

John Was Trying to Contact Aliens

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cramps: Live at Napa State Mental Hospital

The Cramps: Live at Napa State Mental Hospital

1981
×
Read the review Edit this entry  
07
Remain Seated Please - The Hoot and Chief Story

Remain Seated Please - The Hoot and Chief Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Live from the Space Stage: A HALYX Story

Live from the Space Stage: A HALYX Story

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry