Sort by

Tim has logged 268 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Edit this entry  
11
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry