Sort by

blueyes12 has logged 44 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Edit this entry  
10
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Your Lie in April

Your Lie in April

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jeff Dunham: Arguing with Myself

Jeff Dunham: Arguing with Myself

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry