Sort by

Drew has logged 142 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
X

X

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
08
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ouija

Ouija

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Sinister

Sinister

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Eli

Eli

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Andor: A Disney+ Day Special Look

Andor: A Disney+ Day Special Look

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry