jack has logged 35 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singapore Dreaming

Singapore Dreaming

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
22
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amer

Amer

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★½
Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hero

Hero

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Homecoming

Homecoming

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry