Sort by

Countess Anya has logged 143 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Daughter of Dr. Jekyll

Daughter of Dr. Jekyll

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Journey to the Seventh Planet

Journey to the Seventh Planet

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Saga of the Viking Women and Their Voyage to the Waters of the Great Sea Serpent

The Saga of the Viking Women and Their Voyage to the Waters of the Great Sea Serpent

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Home Economics Story

The Home Economics Story

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adventures of Hercules

The Adventures of Hercules

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sword and the Dragon

The Sword and the Dragon

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pet Shop

Pet Shop

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Son of Samson

Son of Samson

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Father Frost

Father Frost

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadly Instincts

Deadly Instincts

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crawling Eye

The Crawling Eye

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Choppers

The Choppers

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
RiffTrax Live: Hobgoblins

RiffTrax Live: Hobgoblins

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life in a Medieval Town

Life in a Medieval Town

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Space Adventure Cobra: The Movie

Space Adventure Cobra: The Movie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
CyberTracker

CyberTracker

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Games

Star Games

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Best of the Best

Best of the Best

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snow Monster

Snow Monster

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snowball Express

Snowball Express

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cold Ground

Cold Ground

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Snow Day

Snow Day

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Icebreaker

Icebreaker

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Injustice

Injustice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fantastic Four

The Fantastic Four

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
White Fang to the Rescue

White Fang to the Rescue

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Abraxas, Guardian of the Universe

Abraxas, Guardian of the Universe

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Rasputin: The Mad Monk

Rasputin: The Mad Monk

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Berserker

Berserker

2004
×
★★
Read the review Edit this entry