Sort by

Blake has logged 226 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Edit this entry  
31
Croupier

Croupier

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★
Edit this entry  
21
The Jesus Rolls

The Jesus Rolls

2019
×
½
Edit this entry  
19
Sundays at the Triple Nickel

Sundays at the Triple Nickel

2020
×
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dance of the Vampires

Dance of the Vampires

1967
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★½
Edit this entry