Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Edit this entry  
17
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Ain’t Half Racist, Mum

It Ain’t Half Racist, Mum

1979
×
Edit this entry  
07
Platoon

Platoon

1986
×
★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Joan Is Awful

Black Mirror: Joan Is Awful

2023
×
Edit this entry  
28
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Safe

Safe

1995
×
★★½
Edit this entry  
23
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Former Cult Member Hears Music For The First Time

Former Cult Member Hears Music For The First Time

2020
×
Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tokyo Pop

Tokyo Pop

1988
×
★★
Edit this entry  
11
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Edit this entry  
29
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★
Edit this entry  
28
The Bow

The Bow

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★½
Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★½
Edit this entry  
14
Contempt

Contempt

1963
×
★★½
Edit this entry  
09
The Howling

The Howling

1981
×
★★½
Edit this entry  
08
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Edit this entry  
01
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
Read the review Edit this entry  
01
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
Read the review Edit this entry  
01
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Read the review Edit this entry  
01
The Raven

The Raven

1935
×
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
Read the review Edit this entry  
30
The Movie Orgy

The Movie Orgy

1968
×
Read the review Edit this entry  
29
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★★
Edit this entry  
29
Viva Varda!

Viva Varda!

2023
×
Edit this entry  
28
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Masters of Time

The Masters of Time

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dreams of the City

Dreams of the City

1984
×
Edit this entry  
27
Four in a Jeep

Four in a Jeep

1951
×
★★½
Edit this entry  
26
The Plot Against Harry

The Plot Against Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry