Sort by

blixasinister has logged 546 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fleshtone

Fleshtone

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Illusions

Illusions

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Chain: The Cyber War on America's Elections

Kill Chain: The Cyber War on America's Elections

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twice Dead

Twice Dead

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Over the Counter

Over the Counter

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Do

I Do

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stoker

Stoker

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Disappearance at Clifton Hill

Disappearance at Clifton Hill

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Love Is a Gun

Love Is a Gun

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shakma

Shakma

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Relic

The Relic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Caught Up

Caught Up

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill or Be Killed

Kill or Be Killed

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Crime

True Crime

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My New Gun

My New Gun

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Act of Vengeance

Act of Vengeance

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Windows

Windows

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Passion of Darkly Noon

The Passion of Darkly Noon

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rain Killer

The Rain Killer

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dream Demon

Dream Demon

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Sammy in Siberia

A Sammy in Siberia

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grin

Grin

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wolves

The Wolves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shocking Dark

Shocking Dark

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Keoma

Keoma

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Manners

Bad Manners

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fear City

Fear City

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hollywood Strangler Meets the Skid Row Slasher

The Hollywood Strangler Meets the Skid Row Slasher

1979
×
½
Read the review Edit this entry  
17
London Kills Me

London Kills Me

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry