• Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    Licorice pizza my new favorite pizza.

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★★½

    Nightmare Alley is a reality predicted by a bad dream. It’s a melodramatically old-school psychological thriller with sensible twists and a disquieting ending. GDT offers an elevated brand of handsome visuals and costuming. Nightmare Alley is undoubtedly my best watch of the year so far.

  • Memento

    Memento

    My brain is scrambled eggs right now.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    The Tragedy of Macbeth endows with an illuminating work of cinematography that sets a stage for lights and shadows. It’s an arousing sight that has an everlasting pull and a tantalizing oddity. The minimalistic architecture of the setting is a pivotal contributing factor exemplifying the deep affection for bold visual dialect in modern cinema. Joel Coen’s The Tragedy of Macbeth isn’t the most naturalistic embodiment of Macbeth it’s sort of an outlined depiction of it. It’s less action packed and sketch-like but…

  • Mother

    Mother

    ★★★★

    Damn Bong Joon-ho, you win.

  • American Psycho

    American Psycho

    Bro you’re scaring the hoes.

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★

    Ridley Scott doing Ridley Scott things. The storytelling style makes the story get sparingly interesting from minute to minute. The last duel is a masterly medieval havoc and a subjection to psychological distress that points out gender/sexual politics, challenges of abuse victims, civil corruption and entitlement greed.

  • Sympathy for Lady Vengeance

    Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★½

    Much gore.

  • A Taxi Driver

    A Taxi Driver

    ★★★★★

    Korean cinema >

  • Joint Security Area

    Joint Security Area

    ★★★★½

    What cognitive dissonance and guilt can do to a man.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★

    First movie about the end of the world I’ve seen with a nearly mature understanding of what the end of the world would actually look like. Lower and working classes being warned and taking it as hoaxes. Political figures running political agendas that only benefits them and the upper classes. Billionaires taking their greed to another level by trying to make even more shedloads off the end of the planet and discreetly building a ship for relocating only a select few, immensely privileged to an earth-like planet.

  • The Aviator

    The Aviator

    ★★★★

    Damn, i might have OCD but not Howard Hughes’ level of OCD.