Sort by

blickr1ck has logged 126 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
Edit this entry  
21
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
Edit this entry  
02
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stillwater

Stillwater

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hunger

Hunger

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Surrogate

The Surrogate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry