Sort by

James Christopher Lawrence has logged 281 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gangsters

Gangsters

1977
×
★★½
Edit this entry  
29
Ninja Force of Assassins

Ninja Force of Assassins

1988
×
Edit this entry  
28
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Channels

Bad Channels

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dangerous Men

Dangerous Men

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Ninja Busters

Ninja Busters

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Read the review Edit this entry  
11
Serie Noire

Serie Noire

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battles Without Honor and Humanity

Battles Without Honor and Humanity

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Man on His Knees

A Man on His Knees

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rubble Kings

Rubble Kings

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spasmo

Spasmo

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hider in the House

Hider in the House

1989
×
★★½
Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Waco: The Rules of Engagement

Waco: The Rules of Engagement

1997
×
Edit this entry  
26
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Food of the Gods II

Food of the Gods II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seven Five

The Seven Five

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
TC 2000

TC 2000

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Regular Show: The Movie

Regular Show: The Movie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goodbye & Amen

Goodbye & Amen

1977
×
★★★
Edit this entry  
10
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Manson Family Vacation

Manson Family Vacation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Edit this entry