Sort by

ellie has logged 77 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Who Took Johnny

Who Took Johnny

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★½
Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Landline

Landline

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There's Something Wrong with Aunt Diane

There's Something Wrong with Aunt Diane

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry