Sort by

BlakeTourville has logged 66 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Week Of

The Week Of

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dudes & Dragons

Dudes & Dragons

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rampage

Rampage

2018
×
Edit this entry  
12
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry