Sort by

BlakeTourville has logged 652 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Widows

Widows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
26/71: Zeichenfilm – Balzac und das Auge Gottes

26/71: Zeichenfilm – Balzac und das Auge Gottes

1971
×
Read the review Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Blade II

Blade II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Appleseed

Appleseed

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Black Death

Black Death

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
DragonHeart

DragonHeart

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry