Blake has logged 46 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
August Rush

August Rush

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Banger Sisters

The Banger Sisters

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fast Food Nation

Fast Food Nation

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stakeout

Stakeout

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Citizens Band

Citizens Band

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Shoplifters of the World

Shoplifters of the World

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry