Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alfie

Alfie

1966
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
La Vérité

La Vérité

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Panic

Panic

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bacall to Arms

Bacall to Arms

1946
×
Edit this entry  
14
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Slick Hare

Slick Hare

1947
×
Edit this entry  
13
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Spirit of St. Louis

The Spirit of St. Louis

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Underworld U.S.A.

Underworld U.S.A.

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hell and High Water

Hell and High Water

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Detective

The Detective

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dry

The Dry

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sphere

Sphere

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing Time

The Killing Time

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lone Wolf McQuade

Lone Wolf McQuade

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Code of Silence

Code of Silence

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry