Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Grudge 2

The Grudge 2

2006
×
★★
Edit this entry  
20
Cabin Fever 2: Spring Fever

Cabin Fever 2: Spring Fever

2009
×
Edit this entry  
19
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★
Edit this entry  
19
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
Edit this entry  
18
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Contracted: Phase II

Contracted: Phase II

2015
×
Edit this entry  
15
Contracted

Contracted

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Critters

Critters

1986
×
★★
Edit this entry  
14
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tap

Tap

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Jaime

Jaime

2018
×
★½
Edit this entry  
09
Threshold

Threshold

2017
×
★★
Edit this entry  
09
11:05

11:05

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Rest

Rest

2021
×
★★½
Edit this entry  
09
Seagrass

Seagrass

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Behind the Frame

Behind the Frame

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Home Movies

Home Movies

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Pretty Thing

The Pretty Thing

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Transfigure

Transfigure

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Portrait of God

Portrait of God

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Tamara

Tamara

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Edit this entry  
07
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
It

It

1990
×
★★★
Edit this entry  
05
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Jason X

Jason X

2001
×
Edit this entry  
05
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Edit this entry  
04
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Edit this entry  
03
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Edit this entry  
03
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Edit this entry  
02
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Edit this entry  
02
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Edit this entry  
01
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Edit this entry