BlackNerdMagic has logged 57 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Transformers

Transformers

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ava

Ava

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cut Throat City

Cut Throat City

2020
×
Edit this entry  
21
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★
Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman: Soul of the Dragon

Batman: Soul of the Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Bully

Bully

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★
Edit this entry  
15
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tiger

Tiger

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cujo

Cujo

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry