Sort by

BlackNerdMagic has logged 273 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
End of Watch

End of Watch

2012
×
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Son

American Son

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry