Sort by

Brandon has logged 36 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry