Sort by

Brandon has logged 359 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night

Silent Night

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ward

The Ward

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry