Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
The Leisure Seeker

The Leisure Seeker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Read the review Edit this entry  
18
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sick

Sick

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Invitation

The Invitation

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spirited

Spirited

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bros

Bros

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Willow

Willow

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry