• Murder-Set-Pieces

    Murder-Set-Pieces

    ★★★★

    If you watch the rated version with the white cover, I pity you. It's so chopped up, so cut down, that nothing really happens & you don't even really know what is going on. 1/2 a star for the rated version.
    Watch the unrated version. I'm not sure if it's even available on Blu-ray or not. This has a red/black splash cover with only blurbs of how great the film is. It seems like a completely different movie. I do remember…

  • Party Girl

    Party Girl

    He-He-Hello!!

  • Voodoo Apocalypse

    Voodoo Apocalypse

    ★★½

    Look, this film is not good. That's up front. But despite ALL of its flaws, it needs to be seen once by everyone. It's eye candy you'll forget about 10 minutes after it's over, and you'll be embarrassed at your self for watching it, but it's too damn wild not to watch one time, so you can wonder wtf you just watched.

  • Pentagram

    Pentagram

    ★★½

    How can a tea candle burn for over 12 hours???

  • Copiii: The 1st Entry

    Copiii: The 1st Entry

    ★★

    The DVD I got from the Dollar Tree has this, titled as The Devil Incarnate. Worth it for 1.00, but no more.

  • The Sin of Nora Moran

    The Sin of Nora Moran

    ★★½

    The Sin of Nora Moran is a 1933 "talkie" picture. Why it's legendary has more to do with the camera effects used, the movie poster, and the use of flashbacks and talk-overs more than the actual plot of the film itself. That's the hard part to put yourself into in the 21st century. You can imagine all the oohs, and aahs, and confusion & shock of movie-goers in 1933, but after almost 90 years it's hard to feel that way yourself.…

  • Surrogates

    Surrogates

    ★★½

    Bruce Willis & Rosamund Pike star in this action romp that requires little thinking. Everyone in the world is now able to have a surrogate of themselves if the desire. You can be anyone you want. Look like anything you want. Of course there is a faction of people who resist this and want to rid the world of these surrogates. As part of the plot, this isn't really explored enough, and when you find the reason for that sub-plot, you…

  • Mandao of the Dead

    Mandao of the Dead

    ★★½

    Well, this was a pretty fun movie. Not really laugh out loud funny, but a humorous thread runs through the movie. I was impressed with the actors & sets, as the film was on a very low budget. The director played it smart, working well on a storyline that keeps your attention as well as characters you can invest in. There are some shifts in time, and "astral projection" with one of the characters. The film makers keep it simple and…

  • Truth or Dare

    Truth or Dare

    ★★½

    Truth or Dare? Sounds fun right? Wrong. In this popcorn flick we get a group of college kids who go to Mexico for one last spring break. What ends up happening is they run into a stranger who lures them to a castle to play a game of truth or dare. This isn't the normal game though. This game has been infiltrated by a demon. Refuse to play or lie? You die.

    Now this was a fairly entertaining movie. This…

  • They Shall Not Grow Old

    They Shall Not Grow Old

    ★★★★

    This, simply put, is an amazing film that everyone should be required to see. Peter Jackson has miraculously restored World War I film footage and colorized it. That is the least of the accomplishments here. There are over 50 different soldiers from Britan, England, Canada, New Zealand & Australia that were recorded around 1914 who share their stories of what we are seeing unfold on the screen. It starts out with the drafting of men as young as 16 years old,…

  • Vs. the Dead

    Vs. the Dead

    ★★★½

    Well now, this was a pleasant surprise. A nice twist on the zombie genre that didn't end up being buried by it's lower budget. It even had creativity to spare. Hollywood hates new ideas, it seems. So I'll just keep hoping and praying that little movies like this keep getting made that show the big guys that originality is not dead after all.

    We start out in Afghanistan, where the government has invented a serum called ROUND 2 that you…

  • Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

    Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape

    ★★★★★

    Everything you wanted to know about the video nasties, but was afraid to ask!

    First of all, as an American reviewing this, I was not "there" when this all happened. Maybe that makes it even more enjoyable today. And it also makes watching what happened even more unbelievable and shocking, so let's get to it.

    This set seems to be the be all, end all of what you need to know about video nasties all packed into a three-disc set…