Sort by

Billy has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Constantine: City of Demons - The Movie

Constantine: City of Demons - The Movie

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Police Story

Police Story

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night of the Lepus

Night of the Lepus

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Elder

The Elder

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
Read the review Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
T0-B1

T0-B1

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry