pynchonikon has logged 40 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Predators

Predators

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Platoon

Platoon

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Evdokia

Evdokia

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Until the Ship Sails

Until the Ship Sails

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Zama

Zama

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Morning Patrol

Morning Patrol

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
Sweet Bunch

Sweet Bunch

1983
×
★★½
Edit this entry  
19
The Thrushes Are Still Singing

The Thrushes Are Still Singing

1979
×
★★½
Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Zama

Zama

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★
Edit this entry  
12
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read prior review Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry