pynchonikon has logged 321 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
The Dead

The Dead

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hugo

Hugo

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
Roma

Roma

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
After Life

After Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Orchestra Rehearsal

Orchestra Rehearsal

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gardens of Stone

Gardens of Stone

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Faw Down

We Faw Down

1928
×
★★★
Edit this entry  
07
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Second Hundred Years

The Second Hundred Years

1927
×
★★½
Edit this entry  
05
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tit for Tat

Tit for Tat

1935
×
★★★
Edit this entry  
05
Thicker Than Water

Thicker Than Water

1935
×
★★★
Edit this entry  
03
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chickens Come Home

Chickens Come Home

1931
×
★★★
Edit this entry  
29
Helpmates

Helpmates

1932
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dogman

Dogman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nine

Nine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carnage

Carnage

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry