Bill has logged 46 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Midnight Hour

The Midnight Hour

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scanner Cop

Scanner Cop

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Great White

Great White

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hungry Wives

Hungry Wives

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scanners III: The Takeover

Scanners III: The Takeover

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scanners II: The New Order

Scanners II: The New Order

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
There's Always Vanilla

There's Always Vanilla

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Boogens

The Boogens

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dream Demon

Dream Demon

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry