Bill has logged 211 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Picture Perfect

Picture Perfect

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Luce

Luce

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Manxman

The Manxman

1929
×
★★★½
Edit this entry  
16
Champagne

Champagne

1928
×
★★★
Edit this entry  
16
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Ring

The Ring

1927
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Diane

Diane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

1949
×
★★★
Edit this entry  
01
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★★½
Edit this entry  
01
17 Again

17 Again

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★½
Edit this entry  
24
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Little Whirlwind

The Little Whirlwind

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bearly Asleep

Bearly Asleep

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frank and Ollie

Frank and Ollie

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Full Tilt Boogie

Full Tilt Boogie

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry