• The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Made You Look: A True Story About Fake Art

  • Encounters

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • The Other Lamb

    ★★★½

  • The Laundromat

    ★★

  • Ema

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • South Terminal

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★

  • Monos

    ★★★½

  • Mary Queen of Scots

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★½

  • Shadow

    ★★½

  • The Sisters Brothers

    ★★★★

  • Woman at War

    ★★★

  • Operation Odessa

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★½

  • Cardboard Gangsters

    ★★½

  • Things to Come

    ★★★★

  • Film Title Poem

    ½

  • Jagat

    ★★½

  • The Big Short

    ★★★½

  • Sweet Bean

    ★★★★

  • Fury

    ★★★★

  • Frank

    ★★★★

  • Sacro GRA

    ★★★★

  • The Selfish Giant

    ★★★★

  • Prince Avalanche

    ★★★

  • Moneyball

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★½

  • Rango

    ★★★★

  • A Prophet

    ★★★★

  • RockNRolla

    ★★

  • Burn After Reading

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Gangs of New York

    ★★½

  • Infernal Affairs

    ★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

  • The Silence

    ★★½

  • Pusher

    ★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★

  • Addams Family Values

    ★★★½

  • Porco Rosso

    ★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★

  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

    ★★★★

  • The Killer

    ★★★★

  • A Better Tomorrow II

    ★★★

  • Prison on Fire

    ★★★

  • A Better Tomorrow

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Third Generation

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★½

  • La Grande Bouffe

    ★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Rite

    ★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Tartuffe

    ★★★