Sort by

julian has logged 368 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Follow the Fleet

Follow the Fleet

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Primary

Primary

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Girl at My Door

A Girl at My Door

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Courage for Every Day

Courage for Every Day

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carmen Comes Home

Carmen Comes Home

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bumping Into Broadway

Bumping Into Broadway

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zerograd

Zerograd

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Children of Nagasaki

Children of Nagasaki

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Billy Budd

Billy Budd

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Adventures of a Dentist

Adventures of a Dentist

1967
×
★★½
Edit this entry  
15
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Annie Rooney

Little Annie Rooney

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
10
Artun

Artun

2014
×
★★½
Edit this entry  
10
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

1914
×
★★½
Edit this entry  
09
Through The Back Door

Through The Back Door

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dawnland

Dawnland

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
From the City of Lodz

From the City of Lodz

1969
×
★★★
Edit this entry  
04
The Office

The Office

1966
×
Edit this entry  
04
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★
Edit this entry  
04
Dr. Jack

Dr. Jack

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1958
×
★★½
Edit this entry  
04
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★
Edit this entry