• The Blair Witch Project

  • Saving Private Ryan

  • The Quiet Family

    ★★★★

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Ringu

    ★★½

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Good Will Hunting

  • Cure

    ★★★★½

  • The Game

    ★★★½

  • Brother

    ★★★½

  • Fargo

  • From Dusk Till Dawn

  • Twelve Monkeys

    ★★★½

  • Se7en

  • The Usual Suspects

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Forrest Gump

  • Schindler's List

  • Reservoir Dogs

  • Terminator 2: Judgment Day

  • Chernobyl: The Final Warning

    ★★½

  • The Silence of the Lambs

  • GoodFellas

  • Akira

  • Raising Arizona

  • Aliens

  • The Terminator

  • Blade Runner

  • The Thing

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Midnight Express

    ★★★½

  • Taxi Driver

  • Chinatown

  • The Wicker Man

    ★★★½

  • Mean Streets

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

  • 2001: A Space Odyssey

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • The Killing

  • Metropolis

    ★★★★