George has logged 226 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Edit this entry  
29
Roar

Roar

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Classic Albums: Lou Reed - Transformer

Classic Albums: Lou Reed - Transformer

2001
×
Edit this entry  
27
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Motor Psycho

Motor Psycho

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★
Edit this entry  
08
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
01
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
29
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
Edit this entry  
24
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tenement

Tenement

1985
×
Edit this entry  
23
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
Edit this entry  
21
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
21
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
20
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Joni Mitchell - Both Sides Now: Live at the Isle of Wight Festival 1970

Joni Mitchell - Both Sides Now: Live at the Isle of Wight Festival 1970

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Pulp - F.E.E.L.I.N.G.C.A.L.L.E.D.L.I.V.E.

Pulp - F.E.E.L.I.N.G.C.A.L.L.E.D.L.I.V.E.

1995
×
Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nude on the Moon

Nude on the Moon

1961
×
Read the review Edit this entry  
19
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Planet II

Blue Planet II

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inquiry. The Great British Housing Disaster

Inquiry. The Great British Housing Disaster

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
The Smiths: Live at Rockpalast

The Smiths: Live at Rockpalast

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry