• Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★½

    This is pretty incredible. I don't have anything meaningful to add to the conversation around this, other than to echo that everyone should watch this movie.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    This is probably the best comedy in the last 5 years? Really special in the quality of the laughs and the story has a good point as well. 

    My one beef is that it teeters over into fantasy several times, unapologetically, but the tone of the rest of the movie doesn't quite match it. I think something like Project X, which is a total fantasy with a grounded tone, is a good comp, but that movie walks the like a…

  • Sanctuary

    Sanctuary

    ★★★

    Really fun! Buying my Margaret Qualley stock when the market opens tomorrow.

  • Fantastic Planet

    Fantastic Planet

    ★★★½

    Idk why but this is the most french thing I could have thought of

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid

    ★★★½

    I think American Psycho is actually a fairly good comp to use when describing this movie. While Beau is more outwardly comedic, both films attempt to go so far down the path of the disturbing and uncomfortable that it loops around to the other end of the spectrum and becomes funny. Where the films differ is in their tone, where American Psycho remains entirely self serious (on its face), Beau puts on no such facade, remaining constantly playful and whimsical…

  • A League of Their Own

    A League of Their Own

    ★★★★

    Hell yeah

    They don't make em like they used to

  • John Mulaney: Baby J

    John Mulaney: Baby J

    ★★½

    I was disappointed

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★

    Pretty funny! Samberg has something that I think really bridges the gap between the mid/late 00s Judd Apatow type humor and the modern TikTok/insta reel humor that appears to have killed the comedy feature film. 

    An interesting artifact here

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★★½

    Significant upgrade from the first. Other than the stunts and action being great what I really like about this is how it depends the world of this criminal hitman empire and establishes this cool code of conduct that's there in the first one but this expands it a lot. 

    Let's make 100 of these I'm on board

  • Burn After Reading

    Burn After Reading

    ★★★½

    This one lands kinda softly for me. Performances are good but it just doesn't make me laugh as much as it needs to in order to really work. Feels like it's more of a me problem but what can ya do

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★

    Damn. This really should have ended a full half hour before it did. Everything it was doing was so good but then it just really gives into itself and drags on with shit it doesn't need. Disappointing. 

    Hereditary does what this fails to do. I'm upset because for 2 hours it was so good.

  • This Is the End

    This Is the End

    ★★★½

    This is a very silly movie that makes me very happy