Sort by

bianka has logged 141 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Party

The Party

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Clouds

Clouds

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Edit this entry  
14
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★½
Edit this entry  
14
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Shame

Shame

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Read the review Edit this entry